כנס 'דת והעיר'

ב-1/11, שנה לפני הבחירות לרשויות המקומיות התקיים כנס ראשון מסוגו של כל הארגונים והפעילים/ות במקומות השונים על מנת לאחד כוחות וללמוד מהניסיון של המאבקים השונים.

בכנס השתתפו כ-150 פעילים/ות מ-25 ערים שונות על מנת להעלות את סוגיות הדת והעיר על סדר היום של הבחירות ברשויות.

בכל הערים האלו הסוגיה הזו הולכת ומתבררת כמהותית למרקם החברתי בעיר. בכל הערים האלו יש מאבק בכפייה דתית וקהילות המנסות להשליט את אורח חייהם על כלל התושבים/ות.

בחלק הראשון של הכנס פגשנו 5 פעילות/ים שקמו יום אחד והתחילו לפעול, מירב לייבה בלוך הפועלת למען הציבור החילוני בערד כנגד השתלטות של חסידות גור על העיר. מיכל שלו רייכר הפועלת מטעם הפורום החילוני ונאבקת כנגד ההדתה בחינוך בהרצליה ובכלל, ישי פולוורמכר הפועל למען מרחב ציבורי פתוח בשבת בירושלים, נורית מץ הפועלת בעד פלורליזם ברמת השרון וכנגד הגרעין התורני שהתיישב בעיר, ואיטל בציר אלשיך הפועלת לטובת רב אחד בעיר רחובות ונגד בזבוז כספי ציבור על מינוי של רב עיר נוסף, את הפאנל הנחתה ניצן וייסברג מהוד השרון הפועלת למען מדינה ליברלית ונאורה.

1

2

בחלק השני של הכנס התחלקנו לשולחנות עגולים בנושאים שונים – הדתה במערכת החינוך, מועצות דתיות ורבנות מקומית, תחבורה ציבורית בשבת, גרעינים תורניים, מאבקים משפטיים, תרבות ומסחר בשבת, מצורף קובץ עם עיקרי הדברים שעלו בשולחנות העגולים, כמובן שאפשר ליצור קשר עם כל אחת/ד ממעבירי השולחנות העגולים, הפרטים בתוך הקובץ. 

3

לאחר ארוחת הערב הקלה נפגשנו עם 4 חברות/י מועצה שפועלים/ות בנושא של דת ועיר בעיר שלהןם. ח"כ רחל עזריה (ירושלים), עומר שכטר (ראש העין), מיטל להבי (תל אביב) וויוי וולפסון (גבעתיים) דיברו על חשיבות של מאבקים שבאים מלמטה והחיבור שלהם לנציגי/ות הציבור שיפעלו בפוליטיקה העירונית. את הפאנל הנחתה עינבר לוזר שלם, מנכ"לית רשות הרבים הפועלת למען פלורליזם בירושלים.

5

השעון מתחיל לתקתק, בעוד שנה 30.10.18 יתקיימו הבחירות ברשויות המקומיות וזה הזמן לתרגם את העשייה מהשטח לפעילות פוליטית, להעלות את הנושאים של מאבקי חופש דת ופלורליזם על סדר היום לבחירות הקרובות, לדרוש מנציגי/ות הציבור שרוצים/ות שנבחר בהם/ן להתחייב בפנינו שיפעלו בנושא, לגרום להםן להבין איפה הבעיות ומה השינוי שצריך לקרות כדי שהעיר תהיה טובה לכל יו/תושבותיה.